...
Vyhľadať
Close this search box.

Čo je to voda?

Voda (chemická značka: H2O) je chemická zlúčenina dvoch atómov vodíka a jedného atómu kyslíka. Za normálnej teploty a tlaku je to bezfarebná, číra kvapalina bez zápachu a chuti. Pre svoj dipólový charakter je voda dobrým rozpúšťadlom iónových zlúčenín. Pokrýva až 70 % zemského povrchu, čo predstavuje 369 miliónov kilometrov štvorcových.

Je to jedna z najnevyhnutnejších zložiek života organizmov. Vyskytuje sa v troch skupenstvách – kvapalnom, pevnom a plynnom. Ľudstvo spotrebúva obrovské množstvo vody, odhaduje sa napríklad, že na výrobu jedného automobilu v USA treba približne 38 miliónov litrov vody!

Niečo zo štatistiky

V Slovenskej republike je na verejné vodovody napojených 4,5 mil. obyvateľov, čo predstavuje 83 ,9 % populácie. Z celkového počtu 2 087 obcí je zásobovaných vodou z verejného vodovodu 72,4 %. Dĺžka vodovodných sietí (bez prípojok) v súčasnosti dosahuje 23 781 km, dĺžka vodovodnej siete na jedného zásobovaného obyvateľa je 5,27 m. Prevádzkované vodné zdroje majú kapacitu 33 178 l/s. Z podpovrchových vodných zdrojov sa o doberá 5 150 l/s. Tie sa musia upravovať. Na Slovensku je vybudovaných viac ako 12 0 úpravní vody, ktoré upravuj ú povrchovú i podzemnú vodu. V prevádzke sú úpravne vody vybudované v tridsiatych rokoch minulého storočia i relatívne nové úpravne. Rôznorodosť technologického procesu úpravy vody ovplyvňujú historické obdobia, v ktorých sa jednotlivé úprav ne budovali. V prevádzke sú malé úpravne vody, ako aj úpravne vody upravujúce niekoľko sto litrov z a sekundu.

Spotreba vody na Slovensku klesá

Je to prekvapujúce, ale nesúvisí to so zvýšením ceny vody. Súvisí to aj s tým, že naši ľudia začínajú myslieť ekonomicky. Prudko klesá spotreba vody najmä v domácnostiach, k čomu prispieva jednak osveta a aj nové technológie, ako sú napríklad úsporné pákové batérie, regulátory tlaku a podobne.

Vodná medicína

Napriek všetkým lekárskym varovaniam o nutnosti dôkladnej hydratácie stále zabúdame, že prirodzeným nápojom pre človeka nie sú káva ani alkohol, ba ani limonády, ale jednoducho čistá voda. Voda tvorí 60 % ľudského tela. Novorodenci jej majú vo svojom telíčku dokonca až 80 %. To však neznamená, že by to boli zbytočné zásoby vody, ktoré musíme neustále dopĺňať. Nedostatok vody sa prejaví na všetkých orgánoch v tele. Obzvlášť to vidieť na pleti – ak je dostatočne hydratovaná, je pružná a pevná, vyzerá mlado a sviežo. Čas to však zabúdame zásobovať pleť vodou zvnútra. Bunky pokožky, ktoré majú dostatočnú zásobu vody, sú potom schopné fungovať a obmieňať sa tak účinne, ako ich neprinúti nijaký krém. Úbytok vody nám prináša nepohodlie vo všetkých smeroch – sme unavení, maláti, bolí nás hlava a podobne. Už strata jedného litra vody znižuje výkonnosť o 20 %, krv tečie pomalšie a svaly nie sú dostatočne zásobované kyslíkom. V lete sa situácia ešte zhoršuje, pretože bez pitia nám chýba chladiaci efekt vody. S potom navyše odchádzajú aj minerálne látky, takže vnútorná rovnováha organizmu sa ešte viac narúša. Vedci zistili, že ak organizmus dospelého človek a stratí tri litre vody, zmení sa jeho správanie. Ak stratí sedem litrov, bude jeho zdravie veľmi vážne ohrozené a strata desiatich litrov môže znamenať smrť.

Koľko a čo piť?

Mali by sme piť aspoň dva až tri litre vody denne, pretože práve toľko jej denne stratíme dýchaním, potením a močením. V lete spotreba stúpa až na tri-štyri litre vody denne. Vodu môžeme piť akúkoľvek, ale nie stále. Teda stále môžeme piť vodu z kohútika, dojčenskú alebo stolovú vodu. Minerálky však nie – látky, ktoré obsahujú a ktoré pôsobia v primeranom množstve liečivo, môžu pri predávkovaní zapríčiniť rozličné ochorenia. Pri pití vo veľkých množstvách minerálky menia krvný obraz, zvyšujú krvný tlak a predovšetkým zaťažujú obličky. Ak sa však rozhodnete striedať svoje nápoje s minerálkou v rozumných množstvách, samozrejme, nič sa vám nestane. Ani z kvality vody z kohútikov nemusíte mať obavy – za posledné desiatky rokov k nijakému priamemu zdravotnému poškodeniu vodou neprišlo.

Niekoľko čísel

Štyridsaťdva kíl z váhy sedemdesiatkilového človeka tvorí voda. Z toho 28 litrov (kíl) predstavuje vnútrobunková tekutina, 14 litrov mimobunková tekutina, teda krvná plazma a tkanivový mok. Ostatná voda je v očiach, ušiach, kĺboch, v tráviacom systéme a ľadvinových kanálikoch a predstavuje približne 1,5 litra vody.

Energia vody

Technológia využívania vodnej energie je najrozvinutejšia spomedzi obnoviteľných zdrojov. Celosvetovo pokrýva viac ako 18 % vyrobenej elektrickej energie a je súčasne najvýznamnejším obnoviteľným zdrojom energie. Vodná energia je prakticky jediným obnoviteľným zdrojom energie, ktorý sa v širšej miere využíva aj u nás. V roku 1996 sa z vodnej energie na Slovensku vyrobilo viac ako 4,4 miliardy kWh, čo je približne 15 % našej spotreby. Vodná energia má mnoho výhod: vodné elektrárne majú dlhú životnosť, pričom niektoré z nich pracujú sedemdesiat a viac rokov. Napriek dlhej návratnosti vložených investícií (10 až 15 rokov) v dôsledku nízkych prevádzkových nákladov a dlhej životnosti sa dosahuje vysoké zhodnotenie investícií. Na slovenských riekach sa v súčasnosti využíva len približne 11 % možného potenciálu malých vodných elektrární. Tie v porovnaní s veľkými energetickými zdrojmi postavenými na našich veľkých riekach oveľa menej poškodzujú životné prostredie.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.